EKONOMİMANŞET

BTSO üyeleri Tacikistan iş dünyası ile buluştu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), dünyanın çeşitli bölgelerinden iş dünyası temsilcilerini Bursalı firmalarla buluşturmaya devam ediyor. Tacikistan’dan gelen firma temsilcileri ile BTSO üyesi firmalar ‘Khatlon Bölgesi ve Bursa Bölgelerarası İş Forumu’nda ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.
BTSO Ana Hizmet Binası’nda düzenlenen Khatlon Bölgesi ve Bursa Bölgelerarası İş Forumu’na BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, BTSO Meclis Başkan Yardımcıları Metin Şenyurt ve Murat Bayizit ile BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Taşdemir’in yanı sıra Tacikistan Cumhuriyeti Khatlon Bölgesi Başkanı Kurbon Hakımzoda, Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ashrafjon Gulov, Osmangazi Belediyesi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Türkiye – Tacikistan İş Konseyi Başkanı Cihangir Saatçioğlu da katıldı.

BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Metin Şenyurt, iki ülke arasındaki ticaretin yanı sıra Tacikistan’la yatırım ilişkilerini de geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bursa ve Tacikistan arasında yaklaşık 7 milyon dolarlık bir ticaret hacminin olduğunu ifade eden Şenyurt, “Tacikistan’a ihracat gerçekleştiren Bursalı 75 işletmemiz var. Ülkedeki yatırım fırsatlarını ve işbirliği imkanlarını 50 bini aşkın üyemize tanıtmayı amaçlıyoruz. Türkiye ve Tacikistan, güçlü tarihi bağlara ve ortak kültürel mirasa sahip olan iki kardeş ülke. İş dünyası olarak köklü dostluğa dayanan ilişkilerimizi, ekonomik ilişkilerimize de yansıtabilmek amacıyla gayret gösteriyoruz. Ülkelerimiz arasında 400 milyon dolar seviyesinde bir ticaret hacmi bulunuyor. Ancak bu rakamı iki dost ülkenin güçlü potansiyeli için yeterli bulmuyoruz. En kısa sürede bu rakamı Cumhurbaşkanımızın belirlediği 1 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu