MANŞETSAĞLIK

Bursa pandemiye rağmen hayat vermeyi sürdürüyor

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, her yıl organ bağışına dikkat çekmek ve organ nakli olmayı bekleyen binlerce hastaya umut olabilmesi için farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu.

Bursa, Balıkesir, Yalova, Çanakkale, Bilecik ve Düzce illerinden oluşan ve Türkiye’nin 9 bölgesinden biri olan Bursa bölgesi, organ bağışında 9 yıldır üst üste Türkiye liderliğini elinde bulundururken, bu konuda dünyanın önde gelen ülkelerinin istatistiklerini de yakalıyor. 2020 yılında pmp oranının yanında tüm bölgeler arasında en fazla donör bildirimi yapan bölge olarak dikkat çeken Bursa bölgesi, bunun yanı sıra aile izni alma oranı ile de birinciliği göğüslemeye devam ediyor.

Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi’ne bağlı olarak 5 Böbrek Nakli, 3 Karaciğer nakli ve 3 Göz Bankası ve 9 kornea nakli merkezi ile organ bağışı çalışmalarının sürdürüldüğünü bildiren Dr. Yavuzyılmaz, “Son 5 yılda koordinasyon merkezimize bağlı nakil merkezlerinde 485 canlı vericiden, 537 kadavra vericiden olmak üzere toplam 1022 böbrek nakli, 158 canlı vericiden, 253 kadavra vericiden olmak üzere toplam 411 Karaciğer nakli ve 436 hastamıza da kornea nakli yapılarak, toplamda 1.869 hastamıza yeniden yaşam umudu olundu” şeklinde konuştu.

Bursa bölgesinde kadavradan organ nakillerinin dünya ortalamasına yakın olduğu bilgisini veren Dr. Yavuzyılmaz, Dünyanın diğer ülkelerinde organ nakillerinin % 80’i kadavradan yapılmaktayken, ülkemizde 2019 yılı böbrek nakillerin sadece % 20’si, karaciğer nakillerinin %24’ü kadavradan yapılmıştır. Bölgemizde ise 2019 yılında yapılan böbrek nakillerin % 60’ı, karaciğer nakillerinin %70’i kadavradan yapılmıştır. Yaşanan pandemiyle birlikte kadavra bağış oranları azalmasına rağmen bölgemizde son 5 yılda yapılan toplam nakillerin %50-60’ı kadavran yapılmaya devam etmektedir. Yapılan bağış çalışmaları özellikle bu hastalarımızın hayata tutunmasına vesile olabilmek adına yapılmaktadır” diye söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu