MANŞET

Bursa valiliğinden genelge! Uludağ keyfiniz kabusa dönmesin

Kış turizminin en önemli merkezlerinin başında gelen Uludağ’da kış boyunca yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Bursa Valiliği bir genelge yayınladı. Genelgede dağcılık ve doğada yürütülecek faaliyetlerle ilgili olarak uyulması gereken kural ve tedbirler sıralandı.

Bursa Valiliği, dağcılık sporuyla ilgilenenler için “Dağcılık Faaliyetlerinde Alınması Gereken Tedbirler ve Uyulması Gereken Kurallar” başlıklı bir genelge yayımladı. Yayımlanan kaza raporlarına göre söz konusu faaliyetler esnasında meydana gelen kazaların, genellikle olumsuz arazi ve hava koşullarından kaynaklandığına vurgu yapıldı. Diğer yandan çığ, sis, yıldırım düşmesi, oksijen miktarının yetersizliği, bilgi eksikliği, malzeme yetersizliği, telaş ve panik, gibi nedenlerin de kazalara sebep olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, “İlimizde özellikle dağcıların tercih ettiği Uludağ Bölgesi, Gündoğdu Kayalıklar Bölgesi, Sadağı Kanyonu, Tacir Kanyonu, Sansarak Kanyonu, Suuçtu Şelalesi, Kocayayla Katır Dağı, Samanlı Dağı, Longoz Ormanları ve Ericek Göleti başta olmak üzere birçok yüksek irtifalı dağlar, yaylalar ve doğa yürüyüşü yapılan yer bulunmaktadır. Gelinen noktada söz konusu olayların yaşanmaması adına, Valiliğimizce bu faaliyetleri gerçekleştirecek kişilerin can güvenliğinin korunması ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla uyulması gereken tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmuştur” denildi. Valiliğin konuyla ilgili madde madde sıraladığı genelgeye, Bursa Valiliğinin resmi internet sitesinden ulaşılabileceği duyuruldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu