MANŞET

Bursa’daki yangın sonrası korkutan tablo

Bursa’da geçtiğimiz günlerde başlayan ve iki boyunca devam eden fabrika yangını kentin havasını da etkiledi. Yapılan son ölçümlerde hava kirliliğinde büyük artış yaşandı.

Nilüfer ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Karesi Tekstil fabrikasında başlayan ve içerisindeki kimyasal maddeler nedeniyle söndürme ve soğutma çalışmaları tam 2 gün süren yangın sonrası Bakanlığa bağlı hava izleme istasyonlarının kaydettiği veriler korkuttu. Bursa’da yangının ardından hava kirliliğinde yüksek oranda artış yaşandı. Nilüfer ilçesinde yapılan ölçümlerde; hava kalitesi hassas olarak kabul edilen 100 seviyesine yaklaştı.

ASTIM HASTALARI UYARILDI

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı hava izleme istasyonlarının Hava Kalite İndeksi olarak adlandırılan verileinre göre son üç günde hava kirliliği indeksi ortalaması 57 HKİ’den 80 HKİ’ye çıktı. Gece yapılan ölçümlerde ise en yüksek 84,2’ye ulaştığı görüldü.

Yangının ardından yapılan açıklamalarda, yangının bulunduğu ve yayıldığı çevrede astım, solunum yolu hastalıkları, kalp ve akciğer hastalığı olanlar başta olmak üzere, çocuklar ve yaşlılar gibi risk grubunda olanlara uyarılarda bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu