MANŞET

FETÖ’cü eski Vali’ye 15 yıl hapis talebi

Silahlı Terör Örgütüne üye olmak suçuyla yargılanan eski Bursa Valisi Şahabettin Harput’un da aralarında bulunduğu 2’si firari 37 sanığın Bölge Mahkemesinde yeniden yargılandığı davada sanıklar için 15’er yıl hapis cezası talep edildi.

Daha önce görülen son davada hakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası kararı verilen eski Vali Şehabettin Harput ve diğer sanıklara verilen cezalar, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Yargıtay 3’üncü ceza dairesi, istinaftaki yargılama sırasında mahkemeye başkanlık eden hakimin aynı zamanda sanıklarla ilgili sorgu hakimliği aşamasında da görev yapmasının yasaya aykırı olduğunu belirtmiş ve kararları usulen bozmuştu. Bunun üzerine sanıklar Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2’inci Ceza Dairesinde yeniden yargılanmaya başladı. Duruşmaya eski Bursa valisi Şahabettin Harput, tutuksuz sanıklardan bazıları ve onların avukatları katıldı. Görülen duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, aralarında Şahabettin Harput’un da yer aldığı 2’si firari toplam 37 sanık için 15’er yıla kadar hapis cezası talep etti.

SAVUNMA İÇİN SÜRE TALEP ETTİLER
Duruşmada sanıklara haklarındaki belge ve ihbarlara yönelik söz hakkı verildi. Sanıklar, haklarında yapılan suçlamaları reddetti. Taleplerini yineleyen sanık ve müdafileri, esasa ilişkin savunma yapabilmek için mahkeme heyetinden süre talep etti. Mahkeme heyeti, firari 2 sanık hakkındaki yakalama emrinin devamına ve diğer sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu