BURSAMANŞET

Osmangazi’de Yörükler Sempozyumu başladı

Osmangazi Belediyesi’nin bilim dünyası ile Türk kültürüne katkı sağlamak amacıyla düzenlediği ‘Avrasya’da Göç Hareketleri: Orta Asya ve Anadolu’dan Balkanlara Yörükler’ sempozyumu başladı. Bursa tarihinde de önemli yeri olan Yörüklerin geçmişine ışık tutacak sempozyum, 5 farklı ülkeden 40 akademisyenin katılımıyla üç gün sürecek.

Bugüne kadar düzenlediği birbirinden farklı sempozyumlar ile geçmiş ve gelecek arasında köprü kuran Osmangazi Belediyesi, Türk dünyasını yakından ilgilendiren “Yörükler ve Göçler” hakkında yeni bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin yanı sıra Kırgızistan, Moğolistan, Kazakistan, Makedonya ve Bulgaristan’dan da akademisyenlerin katıldığı ‘Avrasya’da Göç Hareketleri: Orta Asya ve Anadolu’dan Balkanlara Yörükler’ Sempozyumu, Ördekli Kültür Merkezi’nde başladı.
Sempozyumun açılışına; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Demir ile yerli ve yabancı akademisyenler katıldı. Üç gün boyunca 6 oturumun yapılacağı programın açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, belediye olarak sosyal ve kültürel faaliyetlere önem verdiklerini belirterek, “Düzenlediğimiz bu sempozyumlar ile geçmişimizi iyi araştırıp, geleceğe kalıcı eserler bırakıyoruz” dedi.

5 farklı ülkeden akademisyenlerin katıldığı Yörük Sempozyumu’nun da 3 gün boyunca çok verimli geçeceğine inandığını belirten Başkan Dündar, “Düzenlemiş olduğumuz sempozyumlarla, akademisyen hocalarımızın da bizlere verdiği destek ve belediyemizin kurumsal hafızası ile burada yapılan sunumları kitaplaştırarak edebiyat dünyasına kazandırıyoruz. Bugüne kadar düzenlemiş olduğumuz sempozyumlarla ilgili pek çok kitap bastırdık. 2009 yılında göreve geldiğimizde, her yıl düzenlediğimiz Fetih Şenlikleri kapsamında ilk olarak Osmangazi Sempozyumu’nu düzenleyerek kitaplaştırdık ve bu çalışmalarımız bugüne kadar kesintisiz şekilde sürdü. Bunun dışında 21 yıldır devam eden Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmamız, Mevlana Şiir Yarışması yine kitaplaştırdığımız etkinliklerimizden ve sempozyumlardan bazıları” diye konuştu.
Dündar: “Bildirileri kitap haline getirerek kalıcı eser bırakıyoruz”

Sempozyumların tarihe ışık tutması ve geleceğe kalıcı eser bırakılması açısından önemine değinen Başkan Mustafa Dündar, “Bu tür sempozyumlar pek popülist, diğer geniş katılımlı etkinlikler gibi olmuyor belki ancak, sempozyumların kayıt altına alınması, bilimsel ve akademik araştırmaların sempozyum sonrasında kitaplaştırılması sayesinde bu etkinlikler de kalıcı oluyor. Kütüphanelerimizdeki yerini alıyor. Geçtiğimiz yıl Altay Toplulukları ve Destanlar sempozyumunu düzenlemiştik. Bugün de Yörük Sempozyumu’nu gerçekleştiriyoruz. Yörükler, asırlardır Türk dünyasında var olan, kimliğini korumuş bir topluluk. Tarihte var olan Türk devletleri ile birlikte konar göçer olarak yaşamış, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada varlığını sürdürmüş bu toplumla ilgili bilimsel araştırmaların, akademik sunumların yapılacağı bu sempozyum ile onların yaşamları, kültürleri ve tarihteki yerleri hakkında bilimsel veriler ortaya çıkacak. Diğer sempozyumlarımızda olduğu gibi bu sunumlar kitaplaştırılarak kalıcı hale getirilecek. Başta akademisyen hocalarımız olmak üzere tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu